• MUHARREM AYI ve MATEM ORUCU

  Alevi Akademisi olarak tüm canların huzur ve barış içinde, Muharrem orucuna başlamalarını, niyetlerin ve oruçların Hak katında kabul olmasını dileriz.

  .

  Değerli Dedeler ve kıymetli yola Talip olan Canlar,

  .

  Hak-Muhammed-Ali, Ehlibeyt yoluna bağlı Alevi-Bektaşi inancına mensup Canlar ve tüm Ehlibeyt sevenleri, Ehlibeyt dostları, Peygamber Hz. Muhammed’in torunu İmam Hüseyin ve yakınına yani Peygamberin soyuna, Kerbela’da yapılan zulmü kınamak vede onların acılarını, kendi yüreklerinde hissedebilmek amacıyla, her yıl Muharrem ayında Matem orucu tutarlar. Bu senede Matem  oruçlarımız 2.10.2016 tarihinde başlayacak ve 15.10.2016 şükür Kurbanları ve pişirilecek Aşure ile tamamlanacaktır.

  İmam Hüseyin’nin kavgası saltanat için değil onun çabası İslamın değerlerini korumaktı. Onun için de harekete geçti. Yezide biyat etmeyen İmam Hüseyin bu asil davranışı  ile Dedesi Hz. Muhammed ve Babası Hz. Ali’nin yakmış oldukları meşaleyi günümüze kadar hiç sönmeden gelmesini sağladı. Kerbela olayı Mazlum ile Zalimin davasıdır.

  Alevi toplumu için önemli ve kutsal olan  bu önemli günlerde Pir İmam Hüseyin aşkına çekilen yaslar ve tutulan oruçla, İmam Hüseyin’i ve Ehlibeyt’in Kerbela çölünde Yezit ordusuna karşı canı pahasına “davadan dönmeyişini” anmak ve haklı davadan yana tavır almak amaçlanır.

  Kerbela olayı islam tarihinde bir dönüm noktası, bir ayrışma noktasıdır. Bu olayın vahşeti  insanlık tarihinde eşine az rastlanılacak türdendir. Yezid ordusu içinde kumandan olan ve bu vahşete dayanamayan “Hür Şehid” saf değiştirerek İmam Hüseyin’e katılmış ve gönüllü şehid olarak Ehlibeyt sevenlerinin gönlünde taht kurmuştur.

  1400 yıldan beri günümüze intikal eden ve nice asırlar dilden dile sürecek olan Hz. Hüseyin’in haklı davası yolunda uğradığı barbarca katliamın, Ehlibeyt bendesi olan toplum tarafından unutulması elbetteki mümkün değildir.

  İmam Hüseyin’in Muharrem ayı içersinde şehit edilmesinden dolayı, onun sevgisini taşıyan ve yolun Pir’i olarak gören Alevî toplumu Muharrem ayında mateme bürünür. Muharrem süresince, eğlence, zevk, lüks ve keyfilikten kaçınılmalıdır. Çeşitli çevrelerden, eğlenceler için yapılan davetlere kesin olarak katılmamak ve nedenlerini de böylesi davetleri yapanlara mutlaka açıkça anlatıp hatırlatmak gerekir. Dargınlıklar ve kırgınlıklar varsa barışılır, sevecen olunur. Matem süresince Alevi kültür merkezlerimizde yapılan Muharrem sohbetlerine canlarımız katılmalıdır. İnancımızda oruç açım saat’inde güneş batımı dikkate alınır.

  Bu vesile ile tüm canların huzur ve barış içinde, Muharrem orucuna başlamalarını, niyetlerin ve oruçların Hak katında kabul olmasını dileriz. Hak-Muhammed-Ali ve Oniki İmamlar cümlemizin yardımcısı olsun.

   

  Alevi Akademisi

  Imam-Hüseyin