Cenaze Defin ve Kutsal Günleri anma Erkânları

Özellikle NRW ve Baden Würtenberg eyaletlerindeki çeşitli derneklerimizden gelen öneriler üzerine, „Cenaze-defin, Kutsal Günlere İlişkin Erkânın Yerine Getirilmesi“ amacıyla Bielefeld, Wiesloch ve Duisburg Alevi Dernekleri’mizde, birer hafta sonu olmak üzere üç kurs yapıldı. Çeşitli derneklerden toplam 100 kadar kadın ve erkek kursiyerlerin katıldıkları bu eğitim çalışmalan, büyük ilgi gördü ve bu alandaki gereksinmelerin karşılanması yönünde önemli katkılar sağladı.

İzlenen Program ve ders verenlerin adları şöyle:

  1. Mehmet Yaman, „Cenaze-defin“
  2. Mustafa Düzgün, „Muharrem Matemi ve Erkânı“, „Hz.Ali’nin Doğum Günü, Nevruz ve Erkânı“
  3. Ali Kılıç, „Hızır ve Hızır Orucu“
  4. Hasan Ali İçlek, „Hızır Orucu, Kivrelik-Sünnet Erkânları“

 

YAYIN ÇALIŞMALARI

Yayın çalışmaları, çeşitli nedenler yüzünden, olması gereken düzeyde ve gönlümüzce yürütülememiş olmakla birlikte, yine de bazı çalışmalar sonuçlanmış, bazıları da hazırlık düzeyinde beklemektedir. Gerçekleşenleri şöyle:

  1. 6-17 Nisan 2000 tarihleri arasında, „Kerbela ve Muharrem Matemi“ ile ilgili olarak, Mustafa Düzgün ve Ali Kılıç imzalarıyla Hürriyet’de bir seri yazı yayınlandı. İlgi ile karşılanan bu Yazı serisi, kitapçık haline getirilerek Kurslar’da ve çeşitli toplantılarda dağıtıldı, isteyen demek ve kişilere de gönderildi.
  2. 1999-2001 Kurumlaşma ve Çalışma Programı“ basılı hale getirilerek çeşitli kurum ve kişilere iletildi ve destek ve dayanışmaları istendi.
  3. Ali Kılıç, „Hızır ve Hızır Orucu“, Mustafa Düzgün, „Hazret-i Ali’nin Doğum Günü ve Nevruz“ adlı kitapçıklar yayınlanarak isteyen her kese gönderildi ve satışı yapıldı.