Bilim Yayın Kurulları, Sekretarya etkinliklerinden örnekler

Yeni binamızın hizmete açılmasının hemen ardından toplanan Akademi Yönetim Kurulu, ortaya çıkan yeni durumu değerlendirerek Bilim ve Yayın Kurulları’nı kurdu. Bununla birlikte bir takım kararlar aldı. Bütün bu gelişmeleri içeren mektup aşağıdadır:Bremen, 13 Aralık 2005

Saygıdeğer Dostlara!

Bilindiği gibi Akademi’miz, geçen Ağustos’ta anahtar teslimi yapıldıktan sonra başlatılan onarım ve tadilat işlemlerini en kısa zamanda tamamlayarak, 3 Aralık 2005 tarihinde Bremen’deki yeni merkez binasını görkemli bir tören ve müzik şöleni ile hizmete açtı. Binden fazla insanın katıldığı geceyi taçlandıran ünlü sanatçı Musa Eroğlu ve diğer sanatçılar büyük bir dikkat ve özenle izlendiler.

Açılış; Bremen’in eski ve yeni eyalet ve üniversite yöneticilerinin hemen hemen ful kadro halinde katılımlarıyla geçekleşti. Yaptıkları konuşmalarda, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Aleviler’in etkinliklerine sıcak ilgi göstereceklerini vurgulayarak, çaba ve çalışmalarımızı kutladılar…

Akademi katı ziyaret edilerek, Şah-ı Merdan Ali Kütüphane ve Arşivi, Seyyid İmadettin Nesimi Dershanesi, Şah İsmail Hatayi Konferans Salonu ve diğer bölümleri sempatiyle gözlendi.

Binanın yapımı esnasında bizzat çalışarak veya parasal katkılarda bulunarak yükümüzü hafifleten dost ve üyelere, işadamı ve özverili canlara ne kadar teşekkür etsek azdır!

Değerli Dostlar!

Akademi Yönetim Kurulu, açılışın ertesi günü Türkiye, İngiltere ve Almanya’nın çeşitli yerlerinden gelen bilimadamı ve uzmanlarla bir toplantı düzenleyerek, ortaya çıkan yeni olanak ve gereksinimleri dikkate alarak yapılacak yeni yapılanmayı değerlendirdi. Bununla bağlantılı olarak şu kararları aldı:

1. Bundan böyle Kütüphane ve Arşiv’imiz, AA Şah-ı Merdân Ali Kütüphane ve Arşivi; Konferans Salonu’muz, AA Şah İsmail Hatayi Konferans Salonu; bir dershanemizin de AA Seyyid İmadettin Nesimi Dersanesi olarak adlandırılmaları kararlaştırılmıştır.

2. Sayın Musa Eroğlu’nun yönetimi ve sorumluluğu altında ve yüksek statülü bir Müzik Okulu’nun açılmasına karar verilmiştir.

3. Bir süreden beri Arapça, Farsça ve Osmanlıca’dan çevirileri yapılan ve yapılmakta olan, Aleviliğin en eski ve temel kaynaklarının basımını gerçekleştirmek amacıyla gerekli olanakların sağlanması için kapsamlı bir çalışma başlatılmalıdır. Bu; Aleviliği sözel kültür derekesine indiren kimi maksatlı yaklaşım ve politikaların savunucularının yanıldıklarını ortaya koymayı kolaylaştıracak, çalışmaların sağlam bir zemin üzerinde ve doğru yolda gelişmesini sağlayacaktır.

4. Çalışmaları birkaç yıl önceye uzanan, yılda birkaç sayı olmak üzere, bilimsel ve kapsamlı bir kitap-derginin yayınlanması kararlaştırılmıştır.

 

Aşağıda adı geçen bilimadamı ve uzmanlardan oluşan bir Bilim Kurulu kurulmuştur:

1. Prof. Dr. Cengiz Güleç

2. Prof. Dr. İşaya Üşür

3. Doç. Dr. Yağmur Say

4. Doç. Dr. Özgür Savaşçı

5. Yard. Doç. Dr. Bülent Bilmez

6. Dr. Krisztina Kehl

7. Dr. İsmail Kaygusuz

8. Enis Emir

9. Mustafa Düzgün

10. (Adı Bremen Üniversitesi’nce belirlenecek bir öğretim üyesi)

AA Bilim Kurulu Başkanlığı görevine Doç. Dr. Özgür Savaşçı seçilmiştir.

 

6.Yine aşağıda adı geçen kişilerden bir AA Yayın Kurulu oluşturulmuştur:

a. Doç. Dr. Yağmur Say b. Doç. Dr. Özgür Savaşçı c. Dr. Krisztina Kehl d. Dr. İsmail Kaygusuz e. Mustafa Düzgün f. İsmail Bulut

7. Avrupa ve Türkiye’de gereken saygınlık ve güvene mazhar olmuş şahsiyetlerden meydana gelen bir AA Danışma Kurulu’nun oluşturulması amacıyla gerekli girişimlerin başlatılmasına karar verilmiştir. Bilginize ve ilginize iletir, dostça selam ve saygılarımızı sunarım.

Mustafa Düzgün Akademi Başkanı

 

ALEVİ AKADEMİSİ VE CEMEVİ AÇILIŞ ETKİNLİKLERİ GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

03.12.2005 tarihinde Bremen’de yapılan Alevi Akademisi ve Cemevi Açılış törenlerine gerek Bremen Eyaleti ve Belediyesi’nde görevli bürokratlar ve gerekse başta Bremen Üniversitesi olmak üzere, Türkiye’den de birçok öğretim üyesi katıldılar.

Açılıştan bir gün sonra ise Alevi Akademisi’nin öğretim üyeleri ile yaptığı toplantıda Bilim ve Yayın Kurulları kuruldu.

Alevi Akademisi kısa bir süre önce satın aldığı Bremen’deki Merkezi yerini görkemli bir açılış töreniyle hizmete açtı. Açılışa başta Bremen Belediye Başkanı Jens Böhrnsen olamak üzere olamak üzere Eski Bremen Belediye Başkanı Dr. Henning Scherf, BaşkanıBremen Üniversitesi Dinsel Bilimler ve Araştırma Enstitüsü Başkanı Prof. Dr.Christoph Auffarth, Erfurt Üniversitesi Max-Weber-Koleji, Kültür ve Sosyal Araştırma Enstitüsü’nden Prof. Dr. Hans G. Kippenberg, Max-Planck-Enstitüsü, Antropoloji Araştırma Enstitüsü Araştırma Enstitüsü’nden Dr.Krisztina Kehl, Bremen Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yasemin Karakaşoğlu, Bremen Belediyesi’nden Dr. Helmut Hafner, Eski Federal Göç ve Uyum Sorumlusu Marieluise Beck, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden Doç.Dr. Yağmur Say, İstanbul Bilgi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden Yrd.Doç.Dr. Bülent Bilmez, Münih Üniversitesi Türkoloji Enstitüsü’nden Doç.Dr.Özgür Savaşçı ve Yazar Dr. İsmail Kaygusuz olmak üzüre konuşmacı olarak katıldılar.

Sunuculuğunu gazeteci ve TV sunucusu Atilla Vurgun’un Almanca ve Türkçe yaptığı açılışa Almanya’nın dört bir tarafından ve Hollanda başta olmak üzere, diğer Avrupa ülkelerinden kişi, kurum, kuruluş ve örgüt temsilcileri de konuk olarak katıldılar.

Açılış töreninde ilk konuşmayı yapan Bremen Cemevi Başkanı Tekin Baytekin yaptığı konuşmada, Bremen’de satın aldıkları binaya destek sunanlara şükranlarını sunarak, bu Cemevi’nin eyalet ve belediye tarafından destek görmesi neticesinde hizmete açılmasının entegrasyona büyük bir katkı sağladığını belirtti.

Daha sonra kürsüye gelen Alevi Akademisi Başkanı Mustafa Düzgün ise yaptığı konuşmada kısaca Akademi’nin kuruluşu ve gelişimi hakkında bilgi vererek, sözlerini şöyle sürdürdü: ise yaptığı konuşmada kısaca Akademi’nin kuruluşu ve gelişimi hakkında bilgi vererek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kısa bir süre önce resmi makamlar, Bremen eyaletinde yaşayan çeşitli inanç gruplarının kendilerini rahatça ifade edebilmeleri amacıyla, bu arada Alevi toplumunu da gündemlerine aldılar. Bremen Eyaleti’nde yaşamakta olan Alevilerin dinsel gereksinimleri Alevievi tarafından karşılanacak; bilim ve eğitim gereksinimleri de, Bremen Üniversitesi ile işbirliği içinde Alevi Akademisi tarafından karşılanacaktır. Bu düşünceden hareketle Bremen Üniversitesi Rektörlüğü, Bremen Eyalet Yönetimi ve Bremen Alevievi, Alevi Akademisi Merkezi’nin Bremen’e taşınmasını bize önerdiler. Bu öneriyi, Alevi Akademisi olarak, samimi bulduğumuz için kabul ettik. Alevi Akademisi’nin Bremen Üniversitesi ile bundan böyle çalışmalarını işbirliği halinde yürütmesi kararlaştırıldı. Oluşturacağımız ortak Bilim Kurulu marifetiyle araştırma, yayın ve benzeri etkinlikleri birlikte çalışmalar yürüteceğiz” dedi. Daha sonra söz alan Bremen Belediye Başkanı Jens Böhrnsen yaptığı konuşmada, Akademi ve Cemevi binasının Bremen’de, hem de şehir merkezinde bulunmasından duymuş olduğu memnuniyeti belirterek, ‘bu benim buraya gelişimin ilki olmayacaktır’ diyerek, kurulan bu diyaloğu daha da güçlendirerek sürdüreceklerini, farklı kültürleri tanımalarının kendileri için bir zenginlik olduğunu vurgulayarak, yeter ki burda güzel çalışmalar yapın, bizler daima yanınızda olacağız¨ dedi.

yaptığı konuşmada, ve binasının Bremen’de, hem de şehir merkezinde bulunmasından duymuş olduğu memnuniyeti belirterek, dedi. Diğer konuşmacıların da verdikleri mesajlar, daima entegrasyondan ve bundan böyle burada uyumlu bir şekilde yaşamaktan bahsedilerek, bundan 40 sene önce bir traktör parasını kazanmak için gelen göçmenlerin artık buranın bir parçası olduklarını, artık burda misafir olmadıklarını ve buranın yerlileri olduklarını anlamaları gerektiği vurgulananlar arasındaydı.

Saat 13:00’da başlayan açılış töreni 15:30’a kadar sürdü ve ardından da konuklara hazırlanan kokteyller ikram edilerek, 400 m2kullanım alanına sahip olan Alevi Akademisi, gelen konuklara gezdirilerek başta Şah-ı Merdan Ali Kütüphanesi ve arşivi olmak üzere, Şah İsmail Hatayi Konferans Salonu, iki odalı Seyyid İmadeddin Nesimi Dersanesi tanıtıldı.

Daha sonra ise saat 18:00’de düzenlenen Konsere geçildi. 1500 kişinin üzerinde katılımın sağlandığı Geceye, Başta Musa Eroğlu olmak üzere, Hasan Ali İçlek, Gani Cansever, Hayri ve Azem ve Alevi Evi Korosu sahne aldılar. Özellikle 2 saate yakın bir süre sahnede kalan Musa Eroğlu’nun seslendirdiği türkü ve deyişleri dinleyiciler dinlerken kendilerinden geçtiler. Hoş sohbetlerin yapıldığı gece, geç saatlere kadar sürerken, konuklar da oldukça neşeli saatler geçirdiler.